Mirosław Hermaszewski - kosmonauta z Wołowa

to projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony polskiemu lotnikowi, który dorastał i wychowywał się w mieście Wołów. Ma na celu upamiętnienie postaci Mirosława Hermaszewskiego i jego niezwykłych dokonań w działaniach twórczych z dziećmi, wychowawcami przedszkoli i mieszkańcami miasta. Projekt jest kontynuacją realizowanych działań przez Fundację MY od 2020 roku, które skupiają się na bezpłatnej edukacji artystycznej skierowanej do placówek przedszkolnych na terenie Gminy Wołów, archiwizacji lokalnej historii w formie podcastów i włączaniu mieszkańców w twórcze aktywności. To również rozwój partnerstw i współpracy z nauczycielami przedszkolnymi. 

Zapoznaj się z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi powstałymi w ramach projektu i korzystaj z nich w pracy z dziećmi. Tworzymy je w autorski sposób, z myślą o najmłodszych odbiorcach i osobach dorosłych towarzyszących dzieciom w procesie edukacyjnym. 

Program składał się z 5 elementów: 
 
„Mirosław Hermaszewski – uśpiona historia” to edukacyjna ścieżka muzyczna z grafiką dla dzieci, zapraszająca do poznania lokalnego autorytetu i jego niezwykłych dokonań. Stworzona z myślą o samodzielnym wykorzystywaniu przez nauczycieli przedszkolnych podczas zajęć z dziećmi, a także rodziców. 
 
„Mirosław Hermaszewski – obudzona historia” warsztaty relaksacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym w oparciu o powstałą ścieżkę muzyczną. Wykorzystują ruch i odpoczynek, aktywne słuchanie, ćwiczenie z instrumentem, ćwiczenie plastyczne przy muzyce. 
 
„Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim” – warsztaty artystyczne dla dzieci połączone ze spacerem pod Pomnik Samolotu, będący ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Prace artystyczne wykonane przez dzieci były inspirowane lotem w kosmos i postacią Mirosława Hermaszewskiego.  W ramach projektu odbyło się łącznie 10 warsztatów artystycznych w 2 placówkach edukacyjnych z Wołowa: Przedszkole Nr 1 „Chatka Puchatka”, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orląt Lwowskich (oddział przedszkolny). 
 
„Wołów – miasto wysokich lotów” to akcja artystyczna z okazji Dni Wołowa, realizowana dla mieszkańców w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Podczas twórczego działania stworzyliśmy rakiety z hasłami, nawiązując do postaci Hermaszewskiego i podkreślając wyjątkowość miasta. 
 

„Wspomnienia o Mirosławie Hermaszewskim” – odcinek podcastu „BAZAr – Kulturalne Targowisko Wspomnień”, będący okazją do powrotu w przeszłość.

Projekt ma na celu edukację artystyczną w oparciu o lokalną historię, rozwój tożsamości mieszkańców. Upamiętnia ważne dla miasta wydarzenia i postać pierwszego polskiego kosmonauty z Wołowa, inspiruje w obszarze autorytetów. 
 
Współpraca: Natalia Gołubowska, Eugeniusz Opyd, GeekGraff Mateusz Skrzypicki, Nowa Forma Kamil Adamusiak, Beata Gawlik Fotografia, ALT music Róża Gołubowska, Pracownia Lokalna Krzysztof Gołubowski. 
 
Dofinansowano z budżetu Gminy Wołów.