BAZAr
Kulturalne Targowisko Wspomnień

to archiwum mówione Wołowa – wspomnienia działaczy, aktywistów, artystów, mieszkańców wokół kultury i sztuki lat 80. i 90. Projekt powstał z potrzeby zagłębiania lokalnej historii, rejestrowania doświadczeń i obrazów, do których ciężko dotrzeć np. w publikacjach książkowych. Archiwum w postaci podcastu przybrało współczesną formę bliższą młodemu odbiorcy. Prowadzony dialog ma formułę wymiany, a rozmawiający z Krzysztofem Gołubowskim goście tworzą intymną przestrzeń wspólnych wspomnień. Inspirując się audycją radiową, tworzymy własne mobilne studio nagrań, w którym operatorem jest Mateusz Skrzypicki. Projektowi towarzyszy dokumentacja fotograficzna i wizualna strona projektu, za którą odpowiedzialna jest Natalia Gołubowska.

W przyszłości chcielibyśmy aby zbiór rozmów stał się pretekstem i punktem wyjścia do działań edukacyjno – artystycznych. Obecnie pracujemy również nad kolejnymi 3 odcinkami poświęconymi kulturze i sztuce na Dolnym Śląsku.

Projekt realizowany od grudnia 2020r. W 2022r. podcast został wyróżniony certyfikatem „Kraina Łęgów Odrzański Poleca” jako wydarzenie kulturalne promujące nasz region.

Kino
Marek Lechki

Gościem odcinka jest Marek Lechki pochodzący z Wołowa reżyser filmowy. Twórca autorskiego kina mający w swoim dorobku już kultowe filmy, m. in. „Moje miasto”, „Erratum” i „Interior”.  W odcinku opowiada o pierwszych próbach artystycznych na polu muzyki i poezji. Wspomina nieistniejące już „Kino Zew” w Wołowie, czy Biennale Filmu Nieprofesjonalnego w Wołowie oraz opowiada o swojej aktualnej twórczości i jaki wpływ na nią mają młodzieńcze zainteresowania. 

Muzyka Niezależna
Marcin Lokś

Gościem odcinka jest Marcin Lokś muzyk, tekściarz, animator kultury oraz działać niezależnej sceny muzycznej.  W odcinku opowiada o początkach fascynacji muzyką niezależna, założeniu zespołu „STEPHANS”, swojej twórczości, niezależnych wydawnictwach, koncertach i o tym skąd wziął się i czego następstwem był „Baraque” – festiwal muzyki niepopularnej. 

Amatorski Ruch Artystyczny
Danuta Arendarska
Stanisław Ryczek

Gośćmi odcinka są Danuta Arendarska malarka, edukatorka oraz Stanisław Ryczek lokalny artysta. Trzeci epizod wspomina, okres formowania się Amatorskiego Ruchu Artystycznego w latach 80. i 90. ludzi działających twórczo w tamtym czasie na terenie gminy Wołów oraz losach artystów w okresie PRL’u. 

Muzeum Ziemi Wołowskiej
Jacek Filipkowski

Gościem odcinka jest Jacek Filipkowski były pracownik Wołowskiego Ośrodka Kultury zaangażowany w funkcjonowanie Muzeum Ziemi Wołowskiej, które mieściło się w Sali Rycerskiej Ratusza w Wołowie. Muzeum działało na terenie gminy Wołów do 91 roku posiadając wystawy stałe oraz organizując wystawy czasowe w muzeum ale nie tylko. 

ZIN "Korek"
Igor Pietrzykowski

Gościem odcinka jest Igor Pietrzykowski współtwórca autorskiego ZINa KOREK wydawanego w latach 90. poświęconego muzyce alternatywnej, poezji, grafice, fotografii. Na łamach magazynu pojawiały się recenzje, felietony, wiersze, ilustracje. Pierwszy numer pojawił się w listopadzie’ 91 jako niezależne wydanie. Przez kolejne 4 lata zaistniał w obiegu ogólnopolskim. 

Więcej o projekcie w rozmowie z Jackiem Sterczewskim - Lokacje. Audycja społeczna

BAZAr

Józef Czerski, AKF, Kino – Tadeusz Kostrzycki i Małgorzata Żurawska

Powracamy pamięcią do wołowskiego filmowca, uczestnika licznych festiwali, autora takich filmów, jak „Pętla”, „Taksówkarz”, „Życie i przeznaczenie”. Zdobywca Oskara Górniczego, inicjator Biennale Filmu Nieprofesjonalnego w Wołowie. Wspominamy również Kino Kapitol powstałe w 1937 roku, które 10 lat później nosiło nazwę Kino Zew. Obecnie już nie istniejące. Rozmawiamy również o Amatorskim Klubie Filmowym i filmie „Bolid” nakręconym przez małżeństwo Żurawskich.

Muzyka i winyle – Ryszard Brzeziński 

Pasjonat muzyki, kolekcjoner płyt winylowych oraz miłośnik książek Ryszard Brzeziński. Podczas rozmowy nie zabrakło wspomnień związanych z muzyką i naszym miastem.

Materiał powstał w ramach warsztatów z młodymi ludźmi z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wołowie. Rozmowę prowadzili Dominik, Julia, Emilia. Elementy graficzne Natalia, Alicja, Joanna, Emilia, Maria, Amelia, Zuzanna, Dominik, Maja, Aleksandra, Karolina, Gabriela, Dominik, Julia, Emilia, Julia, Marcin i Michał

Człowiek Orkiestra – Aleksander Tkaczyk

Nauczyciel muzyki z 45 letnim stażem i dyrektor szkoły z 22 letnim stażem. Właściciel 270 akordeonów i 162 aparatów fotograficznych. Propagator kultury w życiu codziennym mieszkańców Wołowa. Prowadził chór, orkiestrę i koła zainteresowań. To tylko kilka aktywności, o których wspomina w pełnej pasji rozmowie. Skąd w jego życiu pojawiła się muzyka? Jak wspomina swoje pełne aktywności życie w kontekście lokalnym? 

Udział w warsztatach z tworzenia podcastu i wykładach „Lekcje i ćwiczenia z lokalnej historii” wzięli udział uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wołowie. W działaniach z młodzieżą wspiera nas nauczycielka sztuki Pani Daria Broda.

BAZAr
Kulturalne Targowisko Wspomnień
Dolnego Śląska

Wspomnienia o Augustynie Czyżowiczu
Krzysztof Konieczny

Gościem odcinka jest Krzysztof Konieczny z Trzcinicy Wołowskiej. Współautor książki „Śladami fotografii Augustyna Czyżowicza – Album z Doliny Łachy”. W ramach wspomnień powróciliśmy do artysty Augustyna Czyżowicza, którego zbiory fotograficzne znajdują się w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Rozmowa została przeprowadzone w Izbie Pamięci w Brzózce. 

Salonik Czterech Muz
Jolanta Nitka

Gościem odcinka jest Jolanta Nitka animatorka kultury w obecnym Saloniku w Obornikach Śląskich. W odcinku wspominamy działalność Saloniku Czterech Muz, który był ważnym miejscem kultury wysokiej i sztuki na terenie Dolnego Śląska. 

Fotografia
Czesław Chwiszczuk

Gościem odcinka jest Profesor Czesław Chwiszczuk, fotografik, operator, wykładowca na Akademi Sztuk Pięknych im. Egeniusza Gepperta we Wrocławiu. W rozmowie poznajemy początki kariery zawodowej Profesora oraz wracamy wspomnieniami do lat 80′ i 90′ ale również pochylamy się nad tematem punkt w fotografii czy edukacji. 

Projekt realizowany w 2021r.  Zadanie Współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego