AWA - Przestrzeń Inspiracji

Akademia Wołowskiego Artysty to druga edycja projektu skierowana do lokalnej społeczności Wołowa. Program oparty o sztukę rozwija kompetencje artystyczne i kulturowe. Naszą misją jest rozwijanie i tworzenie bezpłatnych działań edukacyjnych, które włączają bardzo różnorodną grupę odbiorców. W ramach projektu odbyły się 3 plenery malarskie (Lubiąż, Wołów, Golina), cykl warsztatów foto-graficznych i muzyczno-artystycznych. Poszczególne zadania wpłynęły na rozwój kreatywności, wyobraźni, twórczego i abstrakcyjnego myślenia. W drugiej edycji projektu inspirowaliśmy się otaczającą nas przestrzenią – architekturą, krajobrazem, ważnymi symbolami naszego miasta. Dzięki działaniom w plenerze uczestnicy mieli okazję rozwinąć spostrzegawczość i w chwili skupienia pobyć w naturze. To również próby odkrywania w sobie wrażliwości plastycznej, wizualnej oraz rozwijanie własnych zainteresowań.

Plenery malarskie poprowadził Krzysztof Gołubowski. W Lubiążu udział w plenerze wzięli podopieczni Powiatowego Ośrodeka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy skupili się na detalach pomnika, czy architektury przetwarzając je na abstrakcyjne kompozycje. Podczas warsztatów skupiliśmy się na monochromatycznych barwach, gamie bieli, szarości i czerni. Drugi plener odbył się w parku w Wołowskim Ośrodku Kultury. Dzieci i młodzież tworzyły prace malarskie skupiając się głównie na krajobrazie zieleni. Trzeci plener odbył się na Golinie i miał otwartą, luźną formę.Wykorzystując różne narzędzia i metody pracy powstało wspólne dzieło w postaci dużego obrazu oraz tło malarskie do zdjęć portretowych.

Warsztaty foto – graficzne poprowadziła Natalia Gołubowska. Podczas trzech spotkań powstawały elementy graficzne, które mają zdobić gadżety Wołowa. Wspólnie z lokalnym artystą Krzysztofem Gołubowskim opracowaliśmy 3 charakterystyczne symbole naszego miasta, które stały się punktem wyjścia do stworzenia oryginalnych kompozycji. Warsztaty w oparciu o fotografie z wykorzystaniem techniki linorytu.

Warsztaty muzyczne poprowadziła Róża Gołubowska. W ramach dwóch spotkań odbył się spacer dźwiękowy ulicami miasta. Poszukaliśmy charakterystycznych dla przestrzeni miejskiej dźwięków. Nagrane dźwiękowe ścieżki terenowe posłużyły do kolejnych działań. Podczas drugiego warsztatu dzieci stworzyły na ich podstawie dźwiękowe pocztówki.

Dofinansowano z budżetu Gminy Wołów.